Se zajímavým projektem přišli funkcionáři Pražského fotbalového svazu. Jako by nám mluvili z duše, s úplně stejnými problémy se totiž potýkáme i v házenkářských halách, na zimních stadionech, prostě na všech sportovištích, kde hrají a sportují ti nejmenší a to vždy pod dohledem „přísného, ale nesoudného oka rodičů", kteří vidí ve svých deseti, dvanáctiletých ratolestech budoucí hvězdu světového sportu. Nic nedají na to, že jejich dítě si chce hlavně hrát a to jestli z něj bude nový Messi, Jícha, Jágr, nebo třeba Kvitová, či házenkářská Fabíková, nebo Černá je v tomto věku ani trochu nezajímá.
Předkládáme Vám, rodičům našich nejmenších, od miníků až po starší žačky text myšlenky fotbalistů, které jsou naprosto stejné s tím co máme možnost sledovat i v naší hale. Zamyslete se prosím nad tím jak vidíte sportování Vaší dcery a zvažte, mají-li tato slova svou pravdu. Pomůžete tak nejen své dcerce, ale přispějete i svou troškou ke zlepšení sportovní atmosféry při zápasech našich dětí.
Naši nejmenší Vás vyzývají:
Mamko a taťko:
- Fanděte nám v duchu fair play,
- nekřičte na nás a nenadávejte nám ani soupeři,
- nechtějte výhru za každou cenu,
- respektujte rozhodčí, trenéry, hráčky a fanoušky soupeře,
- oceňte naše dovednosti a především naši snahu !
Nový projekt PFS: Neberte nám naši hru
13. dubna 2012 22:45 » Pražský fotbalový svaz ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy představil nový projekt „Neberte nám naši hru". Ten si dává za cíl upozornitna negativní jevy v mládežnickém fotbalovém prostředí, kde je i u nejmenších fotbalistů kladen nadměrný důraz na výsledky a výkony jednotlivců namísto myšlenek fairplay a radosti ze hry samotné. Iniciativa cílí především na rodiče malých fotbalistů.
Přestože sportovní preference českých dětí vlivem mnoha nových sportovních odvětví časem výrazně kolísají, stále se můžeme spolehnout na jednu jistotu: tou nejoblíbenější činností na venkovních hříštích, ve sportovních halách a také ve školních tělocvičnách nadále zůstává fotbal.Ne vždy však přináší dětem pouze radost. Bohužel i na fotbalových utkáních těch nejmenších můžeme vidět zarážející jevy, které berou dětem chuť do hry a sportu jakotakového. „Snahou o dosažení okamžitých výsledků, přehnaným důrazem na výkony jednotlivců a potlačením myšlenky fair play, se u dětí postupně vytrácí úcta ke spoluhráčům, protihráčům i rozhodčím. Mizí pak také základní touha zahrát si fotbal, najít v kolektivu společné kamarády a v neposlední řadě vysloužit si pochvalu od trenérů či rodičů. Právě rodiče jsou přitom často těmi, kteří, leckdy nevědomky, stojí na pomyslném žebříčku negativních emocí na samém vrcholu," zdůvodňuje vznik myšlenky Dušan Svoboda,předseda Pražského fotbalového svazu. „Iniciativa Pražského fotbalového svazu
Neberte nám naši hru´ nemá za cíl celkově změnit prostředí na pražských fotbalových turnajích, má všakukázat možnou cestu a především pak odstartovat debatu na toto téma," doplňuje k cílům Svoboda. Do projektu „Neberte nám naši hru" se také zapojili sparťan Martin Frýdek, zástupce Slavie Stanislav Vlček, kapitán žižkovské Viktorie Tomáš Procházka, klokan Marek Nikl a trenér fotbalistů Dukly Luboš Kozel. „Nebylo nad čím přemýšlet. Projekt má v každém případě smysl, jako otec malých fotbalistů vidím často na vlastní oči, že nás v tomto směru čeká ještě hodně práce," říká ke svému zapojenído projektu Kozel. Také experti z fotbalové i odborně pedagogické praxe, jako např. vedoucí trenérsko-metodického úseku FAČR Antonín Plachý, hokejový trenér a psycholog Marian Jelínek a mnozí další.