Po čtyřletém kralování starších dorostenek olomoucké Zory v řadě, kdy historie nepoznala po tuto dobu jiného mistra, než svěřenkyně trenéra Lubomíra Krejčíře které získávaly mistrovské tituly jako na běžícím pásu, došlo po právě uplynulé sezoně k výměně stráží a do čela se podle očekávání vyhouply starší dorostenky Baníku Most, které využily možností, které jim připravilo vedení klubu, když angažovalo a doslova posbíralo talenty z řady klubů z celé republiky a zajistilo jim podmínky, které jsou srovnatelné s akademiemi, známými zejména v atraktivnějších sportech, především ve fotbale. Pro obhájkyně titulu to byla sezona, kdy se hlavně hrubě nevydařila podzimní část, kdy děvčata prohrála tři zápasy z celkově osmi, což je pro konečný úspěšný výsledek příliš hodně. Je však třeba vzít v úvahu řadu aspektů, které se lišily od předchozích sezon. Především to, že se v předchozích letech sešla v klubu silná skupina mimořádně kvalitních děvčat jak z vlastních odchovankyň sestry Fryčákovy, Jansová, Zimová, Míšová, tak i z ostatních klubů – Trumpešová z Bohunic, Kratochvílová z Vel. Meziříčí, Hurychová z Kobylis, což byly vesměs hráčky z dorostenecké a juniorské reprezentace, které ale byly doplněny velmi pracovitými děvčaty z vlastních družstev (Chlandová, Sovová, Sklenářová, Hochvaldová a další), které typově zapadaly do budovaného hráčského kolektivu. V posledních dvou sezonách těchto výrazných individualit výrazně ubylo, zbyly jen Řezníčková, Žáčková, Bajerová, nebo v posledním roce k tomu dvojice mladších dorostenek na hostování z Ivančic (Vavroušková, Olšová), ostatní byť talentované musejí ještě hodně tvrdě pracovat. Družstvo bylo po masových odchodech po posledních dvou sezonách, kdy odcházelo do žen pravidelně 8 i více děvčat, které se prosazovaly v družstvech žen a starší dorky byly doplňovány jen děvčaty z vlastního mladšího dorostu, které však toho ještě neměly moc odehráno.
V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu, že se hodně zvýšila úroveň výchovné práce v ostatních klubech a herní kvalita řady družstev se rapidně zvýšila i když velké talenty byly ve většině případů, až na výjimky, vždy po jedné, nebo dvou výrazných individualitách. Vezměme jen na příklad v družstvu vítězného Hodonína (Smetková a Kalinová, ve Veselí brankařka Vašulková, Grabcová, Melichárková a sestry Klimešovy, nebo v Bohunicích Svobodová s Tvarůžkovou a další. V družstvu Zlína mají řadu talentů, které hrají v reprezentaci – brankařky Rybníčková a Sedláková, Herbočková, Hubová, Ševčíková a další. Také v dalších družstvech najdeme několik výrazných talentů, na příklad v Otrokovicích sázejí na dvojici Sekulová, Stuchlíková, v Porubě zejména na talentovanou Desortovou z Hlučína, ve Velké Bystřici mají střelkyni Vítkovou, v družstvu Vel. Meziříčí hrála prim vysoká Rymešová se Záviškovou a několik dalších talentů z Ivančic na příklad Krejčíková, Bendová a Cahová.
Pokud jde o naše družstvo, oporami byly obě mladé brankařky Hašlarová a Polášková z Lesany Zubří, i když ani ony se nevyvarovaly některých výkyvů ve výkonnosti a to bylo dost důležité v konečném hodnocení. Střelecky se do první TOP desítky kanonýrek prosadila hned trojice Řezníčková, Vavroušková a Bajerová a hned za nimi je křídlo Kateřina Králová. O dalších platí to, co je uvedeno v předchozím odstavci. Jde většinou o výrazné mladé talenty, jako jsou odchovankyně litovelské házené Rožková a Protivánková, nebo hráčky Lesany Zubří Polášková a Pšenicová, nebo z domácích zejména Gazdíková. Citelným oslabením, které se ale do úrovně hry do jarní části nijak výrazněji nepromítla, bylo ukonnčení činnosti dvou zkušených – brankařky Míši Ošlejškové a pivotky Báry Vaňkové. To mnohem citelnější byla absence Karolíny Žáčkové, která si hned při prvním podzimním zápase ve Vel. Meziříčí vážně poranila koleno, takže po operaci a dlouhé rehabilitaci se vrátila až na posledních pár jarních zápasů. I přes tato negativa se dá hodnotit velmi pozitivně zvýšení herní kvality družstva a až na kolaps, který postihl družstvo v posledním zápase v Hodoníně, kdy se domácímu družstvu po 25 minutách vyrovnané hry, kdy naše děvčata vedla v Hodoníně 11:14 ale ve zbývajících 35 minutách už jen sedmkrát rozvlnila síť branky domácích a domácím se podařilo nastřílet 20 golů. Jak jinak, než kolapsem se dá tento průběh zápasu a konečný výsledek označit ? Vždyť naše družstvo za celou svou pětiletou historii neprohrálo ani v jediném utkání takovým rozdílem branek. V popsaném utkání šlo jednoznačně o okamžité selhání, vždyť Olomoučanky v jarních bojích všechna zbývající utkání vyhrály a pokud by i zápas v Hodoníně bývaly zvládly, mohly se znovu pokusit obhájit titul v souboji s Baníkem Most. Na kdyby se však nehraje a naše družstvo bude muset k návratu na výsluní ještě hodně tvrdě zapracovat.
Shrňme si nyní některé technické parametry, které se v mistrovských zápasech v průběhu sezony objevily. V družstvu se v sezoně objevilo v 16 mistrovských utkáních celkem 18 hráček, z toho tři brankařky - 16 x nastoupila Kristýna Hašlarová, 14 x Míša Polášková s v deseti zápasech Míša Ošlejšková. Z hráček v poli sehrály všech 16 zápasů Kateřina Pšenicová, Diana Řezníčková, Monika Bajerová, Barbora Vavroušková a Kateřina Králová, k 15 zápasům nastoupily Johana Gazdíková a Adéla Protivánková, 13 x hrála Barbora Olšová, 12 x Julie Rožková, 10 zápasů hrála Nikola Glogarová, k 7 utkáním nastoupila Bára Vaňková, 4 x Karolína Žáčková, 2 x Iva Ulrychová a k jedinému, tedy pouze epizodnímu utkání nastoupily Klára Kovářová a Markéta Dobrovská. Mimo tato utkání nastoupila všechna děvčata v dalších utkáních, hlavně v družstvech mladších dorostenek a některé v B družstvu olomouckých žen. Nejvíc jich absolvovala Vavroušková v ml. dorkách Ivančic, 17 její spoluhráčka Olšová tam hrála 14 zápasů, Protivánková nastoupila 13 krát v družstvu mladších dorek Olomouce, tam si zahrála Rožková v 11 zápasech. Nejpilnější v zápasech 1. ligy žen B týmu Zory byla Řezníčková, která hrála v 11 zápasech, Pšenicová se zase objevila v družstvu žen Lesany Zubří 9 krát v přeboru Moravsko-slezského kraje. Ostatní hráčky nastoupily jen epizodně v jednom až dvou zápasech.
Pokud jde o vstřelené branky v utkáních starších dorostenek, pilnější byly špičkové střelkyně skupiny východ – Svobodová 189, Grabcová 151, Smetková 148, Kalinová 125 atd., ze skupiny západ byly v čele střelkyň Hachová 114, Stříšková 112, Oravcová 104, Dolejšová 100 atd. Celkově však více branek padlo v utkáních západní skupiny 3 946, ve východní skupině pak 3 769, z družstev v obou skupinách byly nejúspěšnější naše dorostenky s 518 brankami, před DHC Plzeň 509 a Baníkem Most 497 branky.
Realizační tým pracoval v uplynulé sezoně ve složení: Mgr. Lubomír Krejčíř – hlavní trenér, Václav Riedel - asistent trenéra, Mgr. Iva Řezaninová – fyzioterapeutka, Ing. Václav Dobeš – vedoucí družstva
Pořadí střelkyň skupiny VÝCHOD:
Svobodová Natálie (Bohunice) 189
Grabcová Barbora (Veselí) 151
Smetková Valerie (Hodonín) 148
Kalinová Nikola (Hodonín) 125
Řezníčková Diana (Olomouc) 95
Vavroušková Babora (Olomouc) 94
Bajerová Monika (Olomouc) 89
Stuchlíková Milada (Otrokovice) 85
Tvarůžková Tereza (Bohunice) 78
Herbočková Natálie (Zlín) 78
11. Králová Barbora (Olomouc) 75
32. Olšová Barbora (Olomouc) 39
35. Gazdíková Johana (Olomouc) 38
¨ 58. Pšenicová Kateřina (Olomouc) 20
62. Vaňková Barbora (Olomouc) 18
63. Protivánková Adéla (Olomouc) 18
70. Rožková Julie (Olomouc) 15
97. Žáčková Karolína (Olomouc) 6
103. Glogarová Nikola (Olomouc) 5
113. Kovářová Klára (Olomouc) 3
132. Dobrovská Markéta, Ulrychová Iva a Ošlejšková Míša (Olomouc) 1.