Po loňské masové účasti českých házenkářských družstev žen v Evropských pohárech (Olomouc, Veselí, Slavia, Jindř. Hradec) je letošní účast pouze dvojice českých družstev pro příznivce ženské házené jistě zklamáním. EHF potvrdila pro sezonu 2009/10 účast družstva DHK ZORA Olomouc v Cup Winners´ Cupu (Pohár vítězů pohárů) a Sokola Casta Písek v Challenge Cupu.
Neúčast mistrovského celku HC Britterm Veselí n. Mor. i bronzové Slavie Praha je určitě nepříjemná i z pohledu českého koeficientu, který se začal v posledních letech, zásluhou účasti většího počtu družstev a zejména úspěšným působením našich děvčat ve dvou posledních ročnících až v osmifinále pohárů, nadějně zvyšovat.
Nejnovější přehledy EHF po započítání výsledků i ze sezony 2008/09 uvádí Českou republiku již s koeficientem 6,78 na 27. - 28. místě spolu s Ázerbajdžánem. Proti předchozímu roku si Česko polepšilo o pět míst, když se dostalo před Litvu, Kypr, Švédsko, Kosovo a Belgii. Už jen tři místa nás tak dělí od pozice, kdy již mají družstva příslušné země právo startu v prestižní Champions League. Těsně před ČR jsou nyní Bosna a Hercegovina (7,00), Bělorusko (7,08), Nizozemsko (9,00), Portugalsko (9,33), Itálie (10,00). Na příklad Slovensko je s koeficientem 22,00 na 15. místě, Polsko je hned za ním s koeficientem 20,25. V čele jsou házenkářské velmoci Dánsko, Rusko, Maďarsko, Norsko, Španělsko, Rumunsko atd.
Neúčastí většího počtu českých družstev se však určitě růst českého koeficientu zastaví, nebo dokonce sníží. S tím však nic nenaděláme, pouze můžeme vzniklou situaci s lítostí pozorovat. Přitom .na příklad Slavia Praha, které bylo před několika lety Českým svazem házené přiděleno tzv. resortní centrum Ministerstva školství, byla právě povinná účast v Evropských pohárech jednou z podmínek jeho přidělení do pražského klubu. Na to se však už jaksi zapomnělo