V historii československé házené zaujímá olomoucká házená, především pak ženská házená, významné místo. Vznik české házené v Olomouci se datuje jarem roku 1919. U jejího vzniku stál redaktor J. Riedl, který začal s děvčaty provozovat „ tělovýchovu a sport“ na hřišti SK Olomouc (u řeky Moravy naproti kláštera Hradisko). Z původně asi 50-ti děvčat zůstalo nakonec 15, které začaly hrát pravidelně házenou, tehdy samozřejmě českou.
SK Olomouc 1920: Kvasnička, Káňová, ?, Kummerová, Rektoříková, Suchánková, Navrátilová, Němečková
Mistrovské soutěže ještě neexistovaly, přesto děvčata již v roce 1920 sehrála 13 utkání, z nichž 7 vyhrála, celkovým poměrem branek 84:57. V roce 1922 pak přešly do ČSS Olomouc a hrála na hřišti známém jako ´“Česnek“ (na tř. 17.listopadu, kde dnes stojí jedna z budov VŠ kolejí). První mistrovskou soutěží byl v roce 1938 přebor Sokola, hraný v rámci Všesokolského sletu v Praze. Zde se objevilo družstvo děvčat z Náměště na Hané, které přebor vyhrálo. Ihned po přeboru přešla náměšťská děvčata do SK ASO Olomouc, který vznikl z bývalého SK Olomouc.
SK Olomouc ASO 1939: Tihelková, Stejskalová, Rečková, Pláničková, Sosíková, Jonáková, Weintritová
Hned v prvním roce své činnosti vyhrálo družstvo žen župní přebor, mistrovství Moravy a nakonec i mistrovství Čech a Moravy. Družstvo hrálo v sestavě: Tihelková, Rečková, Pláničková, Sovíková, Weintritová, Jonáková a Stejskalová. Trenérem byl Šklíba, od roku 1941 pak Zdeněk Smejkal. Družstvo bylo velmi kvalitní a drželo se stále pohromadě. Až v roce 1944 bylo doplněno o Menšíkovou a Matalíkovou. Mistrovský titul získalo družstvo v letech 1939 – 1949 celkem desetkrát po sobě s výjimkou roku 1945. kdy se mistrovství nehrálo.