Poslední kolo 9. ročníku interligy WHIL zodpovědělo zbývající nevyřešené otazníky. Z tohoto pohledu měli v sobotu večer po posledním kole důvod k oslavě zejména na střední Moravě. Zlínská štika interligy porazila nečekaně hladce lídra soutěže Slavii Praha a získala podruhé v historii interligový bronz a naše děvčata neponechala nic náhodě a po velmi dobrém výkonu porazila přesvědčivě oslabený Baník Most a proklouzla tak do play-off. Podívejme se v krátkosti na to jaká překvapení a jaká zklamání právě skončený interligový maratón přinesl.
Devátý ročník se hrál poprvé v novém formátu za účasti 14 družstev (šestice slovenských a osmička českých), bylo sehráno celkem 182 utkání, z nichž vyhrála družstva v pozici domácího celku 111 krát, 59 krát vyhráli hosté a 12 zápasů skončilo nerozhodně. Kladem je skutečnost, že všechna utkání byla sehrána, žádné nemuselo být kontumováno, malý problém nastal v první polovině února, kdy z důvodu onemocnění hráček několika družstev bylo odloženo celkem 5 utkání.
Po loňském triumfu trojice českých celků, které obsadily všechny medailové pozice v celkovém pořadí, se v letošní sezoně mezi nejlepší vrátila iuventa Michalovce, která tak narušila českou hegemonii a vklínila se mezi Slavii a Zlín. Suverén posledních dvou ročníků Slavia v závěru soutěže trochu polevila a několik porážek v posledních kolech znamenal první pozici jen s dvoubodovým náskokem.
Výkonnostně lze konečnou tabulku rozdělit na několik skupin. Tou první je dvojice Slavia Praha a Michalovce, které získaly více než 40 bodů. Iuventa byla také jediným družstvem, které dokázalo Slavii porazit v sezoně dvakrát. Druhou skupinu tvoří čtveřice „nadtřicetibodových", z nichž Zlín, Veselí a Šaľa bojovali až do konce o třetí pozici, slovenský nováček soutěže Bánovce nakonec vyrovnanými výkony ve druhé části soutěže obsadil se čtyřbodovým odstupem celkově šesté místo. Následuje další čtyřka družstev, která skončila s více než 20 body, když nejúspěšnější z nich byli Olomouc s 26 a Bratislava s 25 body a tento zisk jim zaručil postup do play-off. S mírným odstupem za touto dvojicí pak skončil Písek a Most, kteří obsadili 9. a 10. místo, ale bojům v play-out neunikly.
Poslední čtveřici pak tvoří družstva, která nedosáhla na dvacítku získaných bodů, Trenčín se 17 body sice ani zdaleka nemohl počítat s play-off, ale vyhnul se hrozbě sestupu. Dva třináctibodoví Poruba a Partizánske mají různý osud, zatímco pro Partizánske to znamená sestup z interlgy, českému nováčkovi soutěže tento bodový zisk přináší jako základ do play-out 8 bodů získaných proti českým družstvům a téměř jistotu záchování příslušnosti k elitě. Sestup tak asi čeká poslední Jindř. Hradec, který získal čtyři body, žádný však proti českém celku a pro play-out má tedy na svém kontě nulu.
Nejpříjemnějším překvapením WHIL je nepochybně družstvo HC Zlín, které zúročilo dvouletou práci trenéra Dušana Poloze a prosadilo se zejména uplatňováním moderních prvků ve své hře - agresivní dynamickou obranou, rychlým přechodem do útoku a rychlostí v provádění všech herních činností. Družstvo disponuje především pěticí výborných spojek (Poznarová, Šterbová, Růčková, Budayová a Šviráková), vesměs z kádru reprezentace, kreativní hrou Salčákové a dalšími převážně juniorskými reprezentantkami.
Velkým oživením pro interligu byla družstva nováčků, slovenského Gaboru Bánovce v čele s kanonýrkou Tóthovou, I. Bahýlovou, zkušenou brankařkou Vargovou a balkánskými posilami Sušecovou a Geričovou a na druhé straně Baníku Most, který má svou hru postavenu také na výborných střelkyních z dálky - Martínkové, Crhové a vynikající slovenské tvůrkyni hry Beňuškové. Trochu. více se čekalo od posledního z nováčků Sokolu Poruba, který získal před sezonou řadu výborných hráček (Tomečková, Hrbková, Selucká), které v kombinaci s mladou kanonýrkou Richvalskou jistě mířily daleko výš.
Kapitolou samou pro sebe bylo vystoupení dvou stálic WHL - ŠKP Bratislava a našich děvčat. Od obou družstev se čekalo, že zasáhnou nejméně do bojů ve druhé výkonnostní skupině, nakonec však vlivem nepříjemných oslabení svých kádrů se musela spokojit pozicemi ve středu tabulky a jen čtvrtých týmů pro následující play-off. Ochody Beňuškové, Kertészové, Šimákové a dalších na jedné straně, nebo dlouhodobá přetrvávající zranění a následné operace Fabíkové, Ždánské, Paškové a delší absence dalších, na příklad Huráňové zanechaly na hře obou družstev zřetelné stopy.
Ostatní družstva nijak nepřekvapila ani v tom pozitivním slova smyslu, dlouhodobá kvalita Slavie, Michalovců, Veselí a Šaľy jsou dostatečně známá, na druhé straně poslední družstvo tabulky Jindř. Hradec se dlouhodobě pohybuje na hraně sestupu a má už za sebou i několik baráží o setrvání mezi elitou. Sympatické vystoupení má za sebou mladičký tým Partizánského, ani několik výrazných talentů v jejich kádru (Michnová, Košíková, Blažeková a další), však nestačila na uchování interligy. Je však otázka, zda se mezi vítězi 1. ligy Slovenska, ale i 1. české ligy najde družstvo, které by mohlo a chtělo do interligy postoupit.