Po tři uplynulé víkendové dny bojovala nejlepší česká a slovenská družstva starších dorostenek v Olomouci už potřetí o cennou trofej - Česko-slovenský pohár. Co nového toto klání přineslo a jakou mělo úroveň, objevily se nové talentované naděje ? Na to by mělo odpovědět následující shrnutí toho, co bylo v olomoucké hale DHK ZORA Olomouc k vidění.
Nejprve si shrňme všechny tři uplynulé ročníky, této nové a řekněme hned v úvodu velmi prospěšné konfrontace nejlepších hráček v dané kategorii z obou zemí. Družstva dvou klubů se zúčastnila všech tří zatím odehraných ročníků - DHK ZORA Olomouc a Iuventa Michalovce, dvakrát startovalo družstvo MHK Bytča a po jedné účasti mají na svém kontě družstva DHC Slavia Praha, UDHK Nitra a SVŠ Plzeň. Olomoucké družstvo je také zatím jediným vítězem této trofeje, když dokázalo ve všech ročnících vyhrát všechna svá utkání. Druhé místo vybojovalo v každém ročníku vždy jiné družstvo, postupně Slavia Praha, Michalovce a HC Zlín. Bez jediného vítězství zatím zůstalo pouze družstvo SVŠ Plzeň.
V olomoucké hale se hrálo o Pohár už podruhé, po premiérovém ročníku v roce 2013 a loňském turnaji hraném v Šaľe bylo pořadatelství opět svěřeno olomouckému klubu a nutno říci, že se s organizací vypořádal opět bezchybně. Na vysoké společenské úrovni proběhlo zejména závěrečné vyhodnocení nejlepších družstev a jednotlivkyň, kterého se účastnili osobně primátor města Olomouce Mgr. Antonín Staněk a několikanásobný nejlepší český házenkář a mnohonásobný reprezentant David Juříček. Novinkou, turnaje, které bylo kvitování účastníky velmi pozitivně byla skutečnost, že se turnaj rozložil do tří hracích dnů a každé družstvo tak sehrálo v jeden den vždy jen po jednom utkání, s dostatkem času na potřebnou rehabilitaci.
Celkem bylo tedy sehráno šest, převážně velmi kvalitních utkání, vítěz turnaje domácí Zora Olomouc ve svém prvním utkání velmi vysoké úrovně porazil Michalovce dvoubrankovým rozdílem, s ostatními dvěma soupeři si poradil vysokými výhrami, nad Zlínem o 8 a nad slovenským mistrem Bytčou dokonce 16 brankovým rozdílem. Druhý celek HC Zlín dosáhl dvou nejtěsnějších výher o jedinou branku s oběma slovenskými celky, vzájemný souboj slovenských družstev skončil po vyrovnaném průběhu výhrou mistrovské Bytče pětibrankovým rozdílem.
Družstvo DHK ZORA Olomouc, vedené trenérem Mgr. Lubomíre Krejčířem, představilo na turnaji 16 členné družstvo, v němž ale chyběly dvě hráčky - juniorské reprezentantky Kratochvílová a Zimová, které patřily v české soutěži mezi nejlepší střelkyně družstva a před skončením mistrovských zápasů 1. ligy svou činnost z důvodu maturity předčasně ukončily. Družstvo se s touto ztrátou až neuvěřitelně dobře vypořádalo, hrálo mnohem kolektivněji a prosadily se další hráčky družstva. Největší porci hracího času odehrály zejména po právu vyhlášená nejlepší hráčka turnaje Jarmila Trumpešová, další juniorské reprezentantky Markéta Hurychová, Adriana Míšová, sestry Vendula a Tereza Fryčákovy, nebo Magda Kašpárková a Lucie Sklenářová. Prosadily se i dvě mladé, které nahradily jmenované, které družstvo před vrcholem sezony opustily - Karolína Žáčková a Monika Bajerová. Obě brankařky Beranová a Pašková splnily také to co se od nich očekávalo. Do hry se zapojily úspěšně i další hráčky, které přispěly i k vytváření výborné atmosféry na střídačce v průběhu všech zápasů.
Na druhém místě skončilo po zásluze družstvo HC Zlín, vedené trenérkou Mgr. Renatou Gerychovou, které svůj úspěšný výsledek opřelo zejména o dvě výhry nad oběma slovenskými soupeřkami. V družstvu Zlína hrály prim především dorostenecké reprezentantky Mizerová, Baumbachová a Lapčíková, když z trojice juniorských se prosadila zejména Monika Kříčková, v některých utkáních se přidala také nejvyšší hráčka turnaje Gärtnerová.
Třetí pořadí obsadil slovenský mistr MHK Bytča. Zkušený trenér Ing. Jozef Hanták přivezl několik vynikajících hráček, zejména nejlepší brankařku turnaje Soňu Furgalákovou, dále pak kanonýrku Tatianu Hanulíkovou, která ovládla střeleckou tabulku nejlepších střelkyň turnaje a pivotku Kristínu Pastorkovou, která dokázala na příklad v prvním utkání nastřílet 11 branek. Slovenský mistrovský titul družstvu sluší, také ostatní hráčky předváděly solidní házenkářské umění.
Bez bodového zisku odjel z Hané tentokrát celek Iuventy Michalovce, který přijel pouze s 10 hráčkami, protože další výborné hráčky hrály v turnaji na poháru mladšího dorostu v Hodoníně, který nakonec bez ztráty bodu vyhrál. Trenér družstva Mgr. František Urban však mezi touto desítkou měl také několik vynikajících hráček, zejména na spojkách hrající levoruká Jana Baratová, nebo Marianna Soročinová, prosadila se také rychlonohá Silvia Kocaníková na křídle, ve vábroném světle se představila také brankařka Claudia Čičáková.