English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Představujeme nového šéfa olomouckých házenkářek.

Představujeme nového šéfa olomouckých házenkářek. 29.06.2017 11:09:50 - autor: vasek, přečteno 3910x

Představujeme nového šéfa olomouckých házenkářek.

          Před pár týdny jsme informovali o změnách v realizačním týmu bronzových medailistek interligy házenkářek – DHK ZORA Olomouc, ve kterém pro novou sezonu nezůstal prakticky kámen na kameni. Z bývalé sestavy realizačního týmu zůstala jen dvojice těch, kteří se starají a budou i nadále starat o tělesné schránky hráček – fyzioterapeud Jirka Šrotíř a masér Michal Korytář. Také další členové realizačního týmu – asistent trenéra Libor Malínek (* 1969) a vedoucí družstva Alois Lasovský (* 1947) jsou v klubu notoricky známi, oba působili mezi děvčaty v Zoře řadu let, i když Libor střídal svůj trenérský život se sezonami mužů i žen. Do trenérské práce v našem klubu se poprvé pustil na začátku nového Milénia, od sezony 2001/2 kdy naskočil po boku trenéra Luboše Krejčíře ještě do posledního očníku extraligy,  poté následovalo sedm sezon v roli asistenta ve WHIL v sezoně 2008/9 vedl úspěšně  B tým žen v 1. lize a po roce se vrátil opět do interligy, kde tři sezony vedl ženy Zory jako hlavní trenér . Ve WHIL skončil po sezoně 2011/12 a vrátil se opět k mužům,  vedl družstva SK Velká Bystřice a STM Olomouc. Bohatou trenérskou minulost  má za sebou také Alois Lasovský, který řadu let působil jako asistent u družstva žen s trenéry Zubkem, Jančíkovou, Gogolem a Krejčířem, většinou však vedl B družsto žen v 1. lize a družstva dorostenek našeho klubu.

Jedinou úplně novou tváří u družstva našich žen bude tedy hlavní trenér a šéf realizačního týmu Jan HEGAR ( * 6. srpna 1968), který profesně pracuje jako ředitel Charity Hranice na Mor., zařízení poskytující sociální a zdravotní služby. Nového trenéra jsme požádali o několik odpovědí na naše otázky, kterými chceme přiblížit zejména jeho sportovní a trenérské aktivity 

Jan Hegar

Kde a kdy jsi začínal s házenou ?  S házenou jsem začal v Lešné u Valašského Meziříčí v roce 1979. Klub se jmenoval  TJ Sokol Lešná. Trénovalo a hrálo se na venkovním hřišti na antuce. Když jsme se dostali do haly, třeba v Kopřivnici, tak to byl svátek.

Uveď kluby a družstva ve kterých jsi hrával ? Kromě zmíněného klubu TJ Sokol Lešná 1979 - 1983 jsem pak hrál dorostenecké soutěže za TJ Cement Hranice 1983 - 1986, pak v mužích ZŤS Detva (Slovensko) 1. Národní liga 1988 - 1992 opět Cement Hranice 1. národní liga a extraliga1992 – 2000 a na závěr TJ Sokol Kostelec na Hané extraliga 2000 - 2001.

Jak a kdy ses dostal k trénování ?  Po opakovaném zranění kolene v roce 2001 jsem musel ukončit hráčskou kariéru a dostal jsem nabídku v klubu TJ Sokol Kostelec na Hané pracovat jako trenér u družstva mužů v extralize. Od té doby jsem pokračoval v trénování nepřetržitě až do roku 2014.

U kterých týmů jsi tedy jako trenér působil ?

2001 – 2005  TJ Sokol Kostelec na Hané, muži extraliga a HIL

2005 – 2006  HC Zlín, ženy WHIL

2006 -  2011 TJ Cement Hranice, muži extraliga

2011 -  2014 KP Brno, muži extraliga

Kromě práce v klubech  jsem působil u reprezentačních B týmů, v sezoně 2005 –2006 u žen a v sezonách 2009 – 2012 u mužů

Jak bys shrnul svou trenérskou filozofii ? K úspěchu a radosti ze hry vede cesta jen přes tvrdou a poctivou práci, kolektivní přístup a vzájemnou podporu. Vyhrávat je skvělé, ale i prohra nás může  posunout pozitivním směrem.

Je podle tebe těžší vést muže nebo ženy ?   Nedá se odpovědět jednoznačně. U mužů je třeba dávat větší důraz na dodržování taktiky a u žen  zase například hlídat komunikaci a vyjadřování abychom se dobře pochopili.

Co si slibuješ od angažmá v Olomouci ?  Hlavně chceme navázat na předchozí práci Honzy Bělky a jeho realizačního týmu. Budeme se snažit posouvat výkony hráček i družstva  a tyto výkony stabilizovat. Důležité je, aby hráčky i fanoušky bavilo, jakým způsobem se budeme herně prezentovat. Pak je šance i na dobré výsledky a umístění.

Co očekáváš od spolupráce s Liborem Malínkem a jak budete mít rozděleny funkce u družstva  ?   Očekávám, že se budeme vzájemně doplňovat a obohacovat a že to povede ke skvělé spolupráci ve prospěch týmu a klubu. S Liborem se známe ještě z doby, kdy jsme oba aktivně hráli. Myslím, že náš náhled na házenou je podobný a bude se nám spolupracovat dobře.  Funkce zatím nijak rozděleny nemáme, necháme to vyplynout z reálných potřeb. Bavíme se společně o všem. Také jsem rád, že vedoucím družstva je Lojza Lasovský, který má s házenou obrovské zkušenosti a bude realizovat mimo jiné videopřípravu a vyhodnocení utkání.

 Co říkáš na hráčský kádr, dá se s  nimi proniknout opět mezi elitní českou čtveřici ?

Hráčský kádr je dostatečně široký a vhodně poskládaný. Je ale poměrně mladý a tak nás pravděpodobně ještě budou trápit nevyrovnané výkony. Budeme usilovně pracovat na tom, aby byly co nejstabilnější. Věřím ale, že potenciál růstu má tento kádr velký a to byl také jeden z důvodů, proč jsem zde. Druhým  důvodem  je, že kolektiv je opravdu dobrý a potáhne za jeden provaz. Takže na otázku odpovídám ano, dá se proniknout opět mezi elitní čtveřici, ale nemusí to být hned tuto sezonu. Ale pevně věřím, že se nám to podaří. Děvčata mají velkou chuť se o tento cíl porvat ! Na novou práci a vývu se moc těším a věřím také, ře se nám bude dařit.

 Ptal se: Václav Dobeš