Interliga házenkářek má za sebou svou první část. Nejde bohužel o první polovinu, do té schází odehrát ještě jedno kolo, které však je na pořadu až po dlouhých šesti týdnech, o víkendu 9. a 10. ledna 2010. Přesto se pojďme poohlédnout za zatím odehranou částí WHIL, co nového v porovnání s předchozími ročníky přinesla.
To nejzásadnější - průběžné pořadí družstev dává trochu netradiční pohled. V čele sice se ztrátou jediného bodu kraluje mistr Slovenska ŠKP Bratislava, za ním se však seřadilo kompletní kvarteto českých týmů aspirujících na postup do českého play-off v pořadí Slavia, Olomouc, Veselí a Písek a až na 6. a 7. místě jsou oba slovenští lídři předchozích sezon a dosud nejúspěšnější celky historie interligy Šaľa a Michalovce. Za nimi figurují další dva české týmy Zlín a J. Hradec, které si to asi na jaře rozdají o černého Petra v podobě baráže o udržení příslušnosti k elitě. V závěru tabulky se pak krčí trojice slovenských družstev, přitom paradoxně zatím desátý Trenčín je vlastně na pozici čtvrtého slovenského týmu pro play-off.
Bez ztráty bodu ani bez zisku bodu už není ani jedno z družstev. Čtveřice družstev z čela tabulky se vzájemně obírala o body, vždyť žádné z nich neztratilo body s nikým jiným, než se soupeři z této čtveřice družstev. Bratislava ztratila jediný bod remízou s Olomoucí, stejně tak Slavia odevzdala oba body v Edenu také Hanačkám, ty pak prohrály hned v prvním kole ve Veselí, které naopak prohrálo oba duely s prvními dvěma, tedy v Bratislavě s ŠKP a v Praze se Slavií. Vzájemný duel družstev z první čtveřice ještě čeká v posledním "podzimním" kole na oba první týmy, v posledním zápase první poloviny soutěže se 10. ledna v Praze utkají Slavia s ŠKP Bratislava.
Nejpříjemnějším překvapením dosavadnéího průběhu WHIL je zisk 12 bodů a postavení na 5. místě jihočeského Písku. Ten dokázal doma víceméně podle očekávání porazit rivala z J. Hradce, Zlín i Partizánské, ale získal zde i skalp Michalovců, navíc dokázal i dvakrát bodovat na hřištích soupeřů na Slovensku porazil Inter a Trenčín. Naopak zatím největším zklamáním jsou výsledky Šaľy, která sice neztratila ani bod v domácím prostředí, venku však vyhrála jen o jedinou branku ve Zlíně a remizovala v Michalovcích, ostatní utkání - v Bratislavě s ŠKP, na Slavii ve Veselí a v Olomouci prohrála. Má však pro jaro velmi příznivý los, se všemi těmito silnými celky se utká v domácím prostředí. Je však otázka jak se vyrovná s absencí své nejlepší střelkyně Dubajové, která ohlásila roční pauzu pro očekávané mateřství.
Samostatnou kapitolou je Iuventa Michalovce. Celek s největšími ambicemi, nejkrásnější halou, největším diváckým zázemím, se potácí uprostřed tabulky a má na špičku už hodně velkou ztrátu. Pravda je, že družstvo stíhají od začátku sezony velké problémy se zraněními klíčových hráček, přesto by se však asi družstvo s takovým kádrem a zázemím, mělo i s takovými problémy umět vyrovnat. Naskýtá se otázka, je "lovení posil" za hranicemi, v Maďarsku a na Ukrajině vždy tou nejlepší volbou ? Sympatičtější se nám zdá v posledních zápasech nasazování výborných mladých talentů z východoslovenské líhně jako jsou na příklad teprve šestnáctiletá brankařka Gubíková, nebo jen o mále starší spojky Kvetková, nebo Rebičová.To však je především otázka pro funkcionáře a trenéry na východě Slovenska.
Obě česká družstva z druhé poloviny tabulky Zlín a J. Hradec vstupovala do sezony jistě s většími ambicemi, jejich postavení v tabulce je pro ně zatím zklamáním. Z poslední trojice překvapuje toto postavení zejména u Trenčína. Družstvo má i přes odchod několika klíčových hráček kádru určitě na daleko lepší výsledky, než jakých zatím dosáhlo. O udržení v soutěži si to asi již definitivně rozdají Inter s Partizánkým, i když zejména pro Partizánske platí stejné jako pro Trenčín, mají kádr na to, aby si příslušnost k interlize udržely.